Opstillede partier og kandidater
A. Socialdemokratiet
- Christel Schaldemose
- Mathias Niebuhr
- Niels Fuglsang
- Niels Christian Dahl
- Marianne Vind
- Andi Helbo Sejersen
Magnus Barsøe - Tayo Lill Andreasen
- Asser Mortensen
- Maria Radoo
B. Radikale venstre
- Sigrid Friis
- Jan Werner Mathiasen
- Anne Sophie Callesen
- Kim Pagels
Philip Tarning-Andersen - Finn Hartvig Nielsen
- Anne-Sofie Sadolin Henningsen
- Sissel van Run-Kvist
- Charlotte Amdi Burgess
- Martin Schepelern
Kathrine Olldag - Michael Flarup
Frederik Aagaard Sørensen - Asmus Knigge Vilster
- Hediye Temiz
- Nikolai Tange
Jens Frost - Lars Fogh Mortensen
- João Møller Lartey Lawson
C. Det Konservative Folkeparti
- Niels Flemming Hansen
- Egil Hulgaard
- Marcus Knuth
- Helle Laursen Petersen
- Birgitte Bergman
- Manuel Vigilius
- Maria Pryds
- Barbara Engelstoft
- Steen Holm Iversen
- Nicklas Verne
- Tina-Mia Eriksen
- Vladimir Stanic
- Søren Friis Trebbien
- Elisabeth Ildal
- Flemming Agerskov
- Martin Vendel Nielsen
- Jacob Rosenberg
- John Hoppe
- Natasja Bruun Knudsen
- Jacob Stryhn
F. SF - Socialistisk Folkeparti
- Kira Marie Peter-Hansen
- Joan Kragh
- Rasmus Nordqvist
- Thue Grum-Schwensen
- Villy Søvndal
- Mads Hvid
- Rikke Lauritsen
- John Brandt
- Magnus Flensborg
- Anders Bøge
- Kristine Amalie Rostgård
- Pia Lieberknecht
- Melina Andersen
- Emil Njor
- Taner Genc Elias
- Julius Binggeli
- Andreas Grosbøll
- Kim Elmose
- Michael Egelund Andersen
- Allan Søgaard-Andersen
I. Liberal Alliance
- Henrik Dahl
- Thomas Vesth
- Mads Strange
- Nikolaj Steffenauer
- Thorbjørn Jacobsen
- Danny Malkowski
- Carsten Normann
- Lars Høyer Holmqvist
- Helle Jensen
- Louise Siv Ebbesen
- Martin Sibast Laugesen
- Chelle Lilly
M. Moderaterne
- Stine Bosse
- Karin Liltorp
- Bergur Løkke Rasmussen
- Ivar Nørlund
- Tobias Marney
- Frederik Lau Petersen
- Laurs Nørlund
- Abdinoor Adam Hassan
- Barikan Solecki
- Dea Kehler
- Klavs A. Holm
- Lars Barfoed
O. Dansk Folkeparti
- Anders Vistisen
- Julie Jacobsen
- Majbritt Birkholm
- Søren Hansen
- Tobias Weische
- Inger-Marie Tryde
- Hans Blaaberg
- Mette Sode Hansen
- Finn Rudaizky
- Henrik Thinggaard
- Sune Nørgaard Jakobsen
- Birgitte Milling
- Carsten Sørensen
- Søren Lund Hansen
- Michael Nedersøe
- Bonett Trusell
- Rune Bønnelykke
- Stine Steffensen
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
- Morten Løkkegaard
- Alexandra Sasha
- Asger Christensen
- Jonas Pullich
- Ulla Tørnæs
- Torsten Laksafoss Holbek
- Julie Hassing Thorbern
- Alexander Klingert
- Marianne Lynghøj
- Jakob Dyrman
- Carsten Kissmeyer
- Niels Plum
Æ. Danmarksdemokraterne - Inger Støjberg
- Kristoffer Storm
- Niklas Fritz Kjærulff
- Vivi Altenburg
- Anton Rosenstrøm Laursen
- Magnus Bigum
- Bob Richard Nielsen
- Benny Bindslev
- Dina Person
- Lars Bregnbak
- Erik Poulsen
- Susanne Damsgaard
- Morten Vehl Revsbeck
- Karen Lia Fromm-Christiansen
- Claus Bisgaard Skovmose
- Annette Benthien Giuranna
- Bent Juul Sørensen
- Renate Hendriksen
- Nikolaj Vang
Ø, Enhedslisten · De Rød-Grønne
- Per Clausen
- Stine Ry Andersen
- Frederikke Hellemann
- Selma Bolø
- Nana Højlund
- Victoria Velásquez
- Ludvig Goldschmidt
- Ibrahim Benli
- Asta Kofod
- Christian Schmidt Jacobsen
- Reinout Bosch
- Runa Friis Hansen
- Torsten Ringgaard
- Clara Turms
Å, Alternativet
- Jan Kristoffersen
- Julius Schubring
- Karoline Lindgaard
- Johannes Slyngborg
- Petar Socevic
- Yurdal Cicek
- Nilas Bay-Foged
- Anette Jensen Smith
- Sofie Groth
- Mikael Hertig
- Jørn Grønkjær
- Irina Bjørnø
- Valentina Crast